Poćwiczmy zaimki osobowe!

Kto z was ma trudności z zapamiętaniem wszystkich form polskich zaimków osobowych?

Which one of you has troubles memorising all the forms of Polish personal pronouns?

Dzisiaj przygotowałam dla was tabelkę ze wszystkimi formami zaimków osobowych w każdym przypadku:

Today I have prepared for you a table of all the forms of all the personal pronouns in all the cases:

Kilka słów komentarza do tabelki. W dopełniaczu, celowniku i bierniku pojawiają się nieraz 3 różne formy – podstawowa forma, forma z przyimkiem i forma w emfazie. Jak to działa? Spójrzmy na przykłady:

To jest piękny kościół, ale w tej mgle kompletnie GO nie widać. -> Jest to zwykłe stwierdzenie z negacją, która wymaga dopełniacza, używamy więc formy “go”.
To jest piękny kościół. Co niedzielę chodzimy DO NIEGO na mszę. -> Używamy przyimka “do” (zamiast niego mółby się pojawić jakikolwiek inny przyimek, wymagający dopełniacza), więc zaimek przyjmuje formę “niego”.
Wiele kościołów wymaga renowacji, ale nasz jest najstarszy i to JEGO należy odrestaurować w pierwszej kolejności. -> Tutaj używamy emfazy, a więc mocnego podkreślenia emocjonalnego, (to JEGO należy odrestaurować, a nie kogokolwiek innego) i dlatego używamy formy “jego”. Bez emfazy powiedzielibyśmy po prostu:
Ten kościół jest stary i trzeba GO odrestaurować. -> Tu nie ma emfazy, żadnego emocjonalnego kontekstu, więc używamy zaimka “go”.
Inny przykład emfazy z tym samym zaimkiem:
Ja nie uważam, że kościoły trzeba restaurować. Więc nie będę ani JEGO, ani żdnego innego kościoła wspierać finansowo. -> Tutaj mamy emocjonalne podkreślenie “ani… ani…”, dlatego używamy zaimka “jego”.

A short commentary to the table. In Genitive, Dative and Accusative cases we can see up to 3 different forms – the basic form, the form with a preposition and a form in emphasis. How does it work? Let’s look et some examples:

To jest piękny kościół, ale w tej mgle kompletnie GO nie widać. -> This is a usual, siple statement with a negation which requires a Genitive form, do we use the form “go”.
To jest piękny kościół. Co niedzielę chodzimy DO NIEGO na mszę. -> We use the preposition “do” (there could be any other preposition requiring Genitive in its pplace), so the pronoun gets the form “niego”.
Wiele kościołów wymaga renowacji, ale nasz jest najstarszy i to JEGO należy odrestaurować w pierwszej kolejności. -> Here we use an emphasis, a strong emotional underlining (it is THIS church that needs renovation, not anyone else), so we use the form “jego”. Without emphasis we would say simply:
Ten kościół jest stary i trzeba GO odrestaurować. -> There is no emphasis here, no emotional context, so we use the pronoun “go”.
Another example of emphasis with the same pronoun:
Ja nie uważam, że kościoły trzeba restaurować. Więc nie będę ani JEGO, ani żdnego innego kościoła wspierać finansowo. -> Here we have an emotional underlining (“ani… ani…” – “neither this, nor that”), so we use the preposition “jego”.

W dzisiejszym teście będziecie mieli okazję poćwiczyć wszystkie te zaimki w długim tekście! W nawiasach są formy mianownika potrzebnego zaimka, a wy musicie się sami zastanowić, jaki tam musi być przypadek i którą z trzech form zaimka należy wybrać.

In today’s test you will have an opportunity to practice all these pronouns in a long text! In brackets there are Nominative forms of a necessary pronoun and it’s for you to analyse which case should there be and which of three forms of the pronoun to choose.