Kto z was ma trudności z zapamiętaniem wszystkich form polskich zaimków osobowych?
У кого из вас есть сложности с запоминанием всех форм польских личных местоимений?
Dzisiaj przygotowałam dla was tabelkę ze wszystkimi formami zaimków osobowych w każdym przypadku:
Сегодня я подготовила для вас таблицу со всеми формами личных местоимений во всех падежах:
Kilka słów komentarza do tabelki. W dopełniaczu, celowniku i bierniku pojawiają się nieraz 3 różne formy — podstawowa forma, forma z przyimkiem i forma w emfazie. Jak to działa? Spójrzmy na przykłady:
To jest piękny kościół, ale w tej mgle kompletnie GO nie widać. -> Jest to zwykłe stwierdzenie z negacją, która wymaga dopełniacza, używamy więc formy «go».
To jest piękny kościół. Co niedzielę chodzimy DO NIEGO na mszę. -> Używamy przyimka «do» (zamiast niego mółby się pojawić jakikolwiek inny przyimek, wymagający dopełniacza), więc zaimek przyjmuje formę «niego».
Wiele kościołów wymaga renowacji, ale nasz jest najstarszy i to JEGO należy odrestaurować w pierwszej kolejności. -> Tutaj używamy emfazy, a więc mocnego podkreślenia emocjonalnego, (to JEGO należy odrestaurować, a nie kogokolwiek innego) i dlatego używamy formy «jego». Bez emfazy powiedzielibyśmy po prostu:
Ten kościół jest stary i trzeba GO odrestaurować. -> Tu nie ma emfazy, żadnego emocjonalnego kontekstu, więc używamy zaimka «go».
Inny przykład emfazy z tym samym zaimkiem:
Ja nie uważam, że kościoły trzeba restaurować. Więc nie będę ani JEGO, ani żdnego innego kościoła wspierać finansowo. -> Tutaj mamy emocjonalne podkreślenie «ani… ani…», dlatego używamy zaimka «jego».
Несколько слов комментария к таблице. В родительном, дательном и винительном падеже появляются порой 3 разные формы — основная форма, форма с предлогом и форма в эмоциональном контексте. Как это работает? Давайте посмотрим на примеры:
To jest piękny kościół, ale w tej mgle kompletnie GO nie widać. -> Это обычное предложение с отрицанием, которое требует родительного падежа, поэтому мы используем форму «go».
To jest piękny kościół. Co niedzielę chodzimy DO NIEGO na mszę. -> Мы используем предлог «do» (вместо него мог бы появиться любой другой предлог, требующий родительного падежа), поэтому местоимение получает форму «niego».
Wiele kościołów wymaga renowacji, ale nasz jest najstarszy i to JEGO należy odrestaurować w pierwszej kolejności. -> Здесь у нас эмоциональный контекст, подчеркивание (именно ЕГО нужно отреставрировать, а не любой другой костёл), и поэтому мы используем форму «jego». Без подчеркивания мы бы сказали просто:
Ten kościół jest stary i trzeba GO odrestaurować. -> Здесь нет подчеркивания, никакого эмоционального контекста, поэтому мы используем местоимение «go».
Другой пример подчеркивания с тем же местоимением:
Ja nie uważam, że kościoły trzeba restaurować. Więc nie będę ani JEGO, ani żdnego innego kościoła wspierać finansowo. -> Здесь мы эмоционально подчеркиваем «ни… ни…», поэтому мы используем местоимение «jego».
W dzisiejszym teście będziecie mieli okazję poćwiczyć wszystkie te zaimki w długim tekście! W nawiasach są formy mianownika potrzebnego zaimka, a wy musicie się sami zastanowić, jaki tam musi być przypadek i którą z trzech form zaimka należy wybrać.
В сегодняшнем тесте у вас будет возможность попрактиковать использование всех этих местоимений в длинном тексте! В скобках находятся формы именительного падежа нужного местоимения, а вы должны решить, какой там должен быть падеж и какую из трех форм местоимения нужно выбрать.