Czy znacie termin “audiodeskrypcja”? Słowo to, wywodzące się z połączenia łacińskich słów audio (słyszę) i descriptio (opis) oznacza werbalny (czyli słowny) opis treści wizualnych przekazywany drogą słuchową. Z audiodeskrypcją coraz częściej spotkać się możecie w muzeach, galeriach, a także teatrach czy kinach, ma ona bowiem za zadanie umożliwić odbiorcom niewidomym lub słabowidzącym dostęp do dóbr kultury wizualnej.
Dzięki audiodeskrypcji osoby, które nie są w stanie zobaczyć obrazu, rzeźby, lub scenografii i ruchu scenicznego, mogą sobie to wszystko wyobrazić.
Przeczytajcie przykład audiodeskrypcji obrazu polskiego malarza impresjonisty, Józefa Pankiewicza, pt. „Martwa natura z owocami i nożem”. Dzieło to, przywodzące na myśl dzieła słynnego Paula Cezanne’a, pod którego wpływem pozostawał Pankiewicz, można podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz powstał w 1909 roku i został namalowany w technice olejnej na płótnie. А ponieważ bardzo się staram, żeby w moich postach zawsze był element edukacyjny, to tekst audiodeskrypcji opracowałam w formacie zadania na dwa najprostsze polskie przypadki: biernik i narzędnik.
Tekst posta i samą audiodeskrypcję napisała Berenika Borkowska, której już od dwóch lat pomagamy wspólnie w ramach mojej akcji charytatywnej. Musicie się zgodzić, że jak na dwunastoletnią uczennicę tekst jest na naprawdę imponującym poziomie!
A teraz do dzieła, czyli do ćwiczenia!