Posłuchaj, zastanów się i odpowiedz!

Jakiś czas temu opowiadałam wam w swoim poście o kanale youtube, na którym możecie bezpłatnie słuchać adaptacji radiowych klasyki światowej literatury. Adaptacje te nazywamy słuchowiskami. Moim ukochanym słuchowiskiem jeszcze od dzieciństwa jest “Ania z Zielonego Wzgórza” na podstawie powieści L.M.Montgomery.

Dzisiaj proponuję Wam zrobić krótki test audio na podstawie fragmentu tego słuchowiska.

Wybrałam scenę, w której Ania i Maryla rozmawiają o nowych sukienkach Ani. Dla tych z was, którzy nie znają tej książki, wyjaśnię, że Maryla – to starsza pani, która zaadoptowała Anię, wesołą dziewczynkę z sierocińca.

Scena zaczyna się na 55:34 i trwa do 57:11. Dialog rozpoczyna Maryla.

Posłuchajcie i odpowiedzcie na poniższe pytania:

 

A teraz możecie przeczytać skrypt całego dialogu:

odpowiedź

– No? Jakże ci się podobają? Sama je uszyłam.

– Będę sobie wyobrażała, że mi się podobają…

– Ja nie chcę, żebyś sobie wyobrażała! No widzę, widzę dobrze, że ci się nie podobają. A czegóż właściwie tym sukienkom brak? Co, nie są nowe, świeże i czyste?

– Owszem!

– Więc dlaczego ci się nie podobają?

– Bo nie są… nie są ładne.

Ładne! Nie łamałam sobie głowy w wymyślaniu ładnych strojów dla ciebie. Nie lubię próżności. Te sukienki są skromne, praktyczne, bez żadnych falban i przybrań i mają ci służyć jak najdłużej. Brunatną i niebieską będziesz nosiła do szkoły, jak do niej pójdziesz we wrześniu. A satynkową, w biało-czarną kratkę – do kościoła i do szkoły niedzielnej. Sądzę, że powinnaś mi być wdzięczna, że otrzymałaś takie sukienki w zamian wyrośniętej sukienczyny, jaką dotąd miałaś.

– Ależ ja jestem bardzo wdzięczna! Byłabym jednak wdzięczniejsza, gdyby… gdyby choć jedna z nich miała bufiaste rękawy. One są teraz takie modne! Przeszyłby mnie dreszcz, gdybym miała sukienkę z bufiastymi rękawami!

– A obejdziesz się bez tych swoich dreszczy! Uważam tę modę za śmieszną! Wolę skromne, gładkie i wąskie.

– Ja jednak wolałabym wyglądać śmiesznie, jak wszyscy, niż wyróżniać się takim gładkim ubraniem.

– Mniejsza o to.


Niedługo zrobię podobnego posta na podstawie innego słuchowiska!