Tarcza antykryzysowa – rozumienie ze słuchu

Oto mój kolejny test na rozumienie ze słuchu! Tyma razem na temat gospodarczy, a konkretnie: tarczy antykryzysowej dla polskich firm. Zgódźcie się, że w podręczniku takiego nie znajdziecie!

Here is my next listening comprehension test! This time it’s on the economy topic, namely about anti-crisis shield for Polish businesses. You should agree that you woun’t find anything of this sort in a coursebook!

 

Odpowiedzi na pytania można sprawdzić, klinkąwszy na pole “odpowiedź”. Powodzenia!

You can check the answers for the questions by clicking “odpowiedź”. Good luck!

 

 

 1. Co jest w tabelce, którą pokazuje Paweł Blajer?
  odpowiedź
  Tabelka wymienia rodzaje działalności z kodami polskiej klasyfikacji działalności.
 2. Jakie rodzaje działalności są w niej uwzględnione?
  odpowiedź
  Działalność handlowa, działalność związana jest z poprawą kondycji zdrowotnej, działalność wystawiennicza, fizjoterapeuci, ale także osoby zajmujące się np. fotografią czy jakimiś innymi artystycznymi rzeczami.
 3. Ile jest kodów PKD?
  odpowiedź
  20
 4. Jakie są ulgi dla działalności, wymienionych w tabelce?
  odpowiedź
  To otwiera drogę dla tych, którzy są objęci tymi rodzajami działalności, żeby po pierwsze byli zwolnieni ponownie ze składek ZUS, po drugie, żeby otrzymali świadczenie postojowe, czyli po prostu przelew pieniędzy z ZUSu i dodatkowo otworzyła im się droga do tego, żeby ponownie ubiegali się o pożyczkę 5000 na pokrycie bieżących kosztów swojej działalności.
 5. Ile wynosi świadczenie postojowe?
  odpowiedź
  2080zł/miesiąc
 6. Jaki jest ważny wymóg do otrzymania pomocy?
  odpowiedź
  Przychody z działalności gospodarczej muszą być w październiku lub listopadzie o 40% niższe, niż było to w poprzednich latach, porównujemy rok do roku.
 7. W jakiej wersji składa się wnioski?
  odpowiedź
  Ci, którzy mają taką działalność, która całkowicie jest w tej chwili niemożliwa do wykonania. Cała działalność, która jest związana z siłowniami, poprawą kondycji zdrowotnej, szkołami tańca, tam gdzie się pojawia w mniejszym czy większym aspekcie ten fitness.
 8. Kto przede wszystkim powinien śledzić tę ustawę?
  odpowiedź
  w wersji elektronicznej
 9. O czym mówił wicepremier Gowin?
  odpowiedź
  Mimo tego, że nie zostało to w tym projekcie ujęte, to jest w tej chwili analizowane, mocno konsultowane z przedsiębiorcami: kwestia tego, że pojawiło się jakieś prawne rozwiązanie, które dotyczy czynszów lokali użytkowych.
 10. Dlaczego rozmowy o czynszu między firmą i wynajmującym bywają trudne?
  odpowiedź
  Czynsz nie jest rabatowany w związku z tym, że lokal nie jest używany. To było widać wiosną tego roku, w wypadku salonów fryzjerskich, salonów kosmetycznych, że jeżeli taki właściciel tego salonu nie mógł normalnie prowadzić działalności, zaczynał w ogóle rozmowę, to słyszał od takiego wynajmującego, że to jest też mój dochód, mój główny dochód na moje utrzymanie.

Spodobał ci się ten test? Tu znajdziesz podobne:

https://polishnative.pl/fashion-moda-odziez/

https://polishnative.pl/test-bezrobocie-audio/

https://polishnative.pl/pawlikowska-audio-test/