Kończ waść, wstydu oszczędź – ćwiczenie B2

Większość z was wie, że jestem gorącą wielbicielką Trylogii Sienkiewicza i jeszcze gorętszą – jej ekranizacji w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Nie zamierzam się tu wdawać w filozoficzne rozważania nad patrotyzmem w wydaniu Sienkiewicza, powiem tylko z własnego doświadczenia, że powieści te można lubić bez patriotycznego kontekstu, jako niesamowite teksty, jako plejadę fantastycznych postaci i jako niezwykle barwne powieści przygodowe. Centralne miejsce wśród nich niewątpliwie zajmuje “Potop”, najbardziej monumentalna chyba powieść w literaturze polskiej.

Film “Potop” był chyba najbardziej wyczekiwanym filmem w historii Polski. Wybór odtwórców głównych ról był sprawą narodową. Szerzej o tym możecie przeczytać w moim tekście o Danielu Olbrychskim.

W 2014 roku, 40 lat po premierze, Jerzy Hoffman postanowił przemontować film i skrócić go o ponad dwie godziny – z oryginalnych 5 godzin i 20 minut pozostało odrobine ponad 3 godziny. Fabuła filmu nic na tym nie straciła, zostały natomiast wycięte praktycznie wszystkie długie ujęcia, tak charakterystyczne dla dawnego, monumentalnego kina, a zupełnie niezrozumiałe i po prostu nudne dla dzisiejszego widza.

Z okazji tego wydarzenia został wydany ogromny album “POTOP Redivivus”, w którym zebrano nie tylko mnóstwo kadrów z filmu, ale też ponad wszystko wiele wywiadów – historycznych i nowych – z aktorami i twórcami tego wielkiego przedsięwzięcia.

Dzisiaj chciałabym się z wami podzielić fragmentem z tego właśnie albumu, ale jak zwykle zrobię to w formie ćwiczenia językowego. Fragment ten to wypowiedź Tadeusza Łomnickiego, który wcielił się w niezapomnianą postać Michała Wołodyjowskiego. Scena jego pojedynku z Kmicicem jest przez wieli nazywana najlepszą sceną pojedynku w historii kina. Dla tych z was, którzy jeszcze jej nie widzieli, proponuję zrobić to, zanim przystąpicie do ćwiczenia:

Jak się okazało, przy kręceniu tak trudnej sceny nie obyło się bez emocji i powaznych niebezpieczeństw. Przeczytajcie poniższy tekst, uzupełniając luki brakującymi słowami zgodnie z kontekstem, żeby poznać tę niesamowitą historię!