Inspirujący tekst z zadaniami gramatycznymi

Jak dobrze wiecie, bardzo lubię się z wami dzielić ciekawymi fragmentami tekstów z książek, które właśnie czytam. Dzisiaj będzie to fragment z książki „Chłopki”, która stała się rewelacją wydawniczą 2023 roku.

Jej autorka, Joanna Kuciel-Frydryszak jest wskazywana jako główna faworytka do tegorocznej nagrody literackiej Nike, najbardziej prestiżowego wyróżnienia literackiego w Polsce.

„Chłopki” opowiadają o życiu polskiej wsi z perspektywy kobiet – dorosłych gospodyń w gospodarstwach wiejskich, ale tez ich córek w różnym wieku. Dowiadujemy się tu o trudach życia wiejskiego i o mentalności naszych przodkiń, o tym, co kształtowało ich poglądy, czego się obawiały, o czym marzyły itp.

Przytoczony przeze mnie fragment jest dla mnie wstrząsającym dowodem tego, jak się czuły dziewczynki w tym skomplikowanym świecie. Jednocześnie przytoczone marzenia niektórych uczennic wywołują we mnie szczery podziw i uznanie.

Tekst przerobiłam, jak zwykle, na ćwiczenie gramatyczne, z użyciem wszystkich przypadków. Być może, kogoś z was ten tekst zainspiruje do tego, by przeczytać w całości tę fenomenalną, wciągającą książkę.