Porozmawiajmy o modzie!

Kiedy niedawno przygotowywałam lekcję dla jednej z moich studentek, uderzyło mnie to, jak niewiele czasu podręczniki języka polskiego poświęcają tematowi mody i ubrań!

While preparing a lesson for one of my students recently I was struck by how little all the coursebooks explore the topic of fashion and clothes!

Właściwie one dają tylko nazwy podstawowych ubrań i dość powtarzające się dialogi o zakupach i wyborach kreacji. Oczywiście dobrze jest wiedzieć, jak powiedzieć “spodnie” albo “sukienka” po polsku, ale co z różnymi rodzajami butów i dodatków? Co z delikatną kwestią damskiej bielizny? Wszystko to pojawi się wkrótce na mojej stronie!

They basically give the names of the main items of clothing and quite repetitive short dialogues about shopping and choosing outfits. Of course it’s great to know how to say “trousers” or “a dress” in Polish, but what about different styles of shoes, hats and accessories? What about the delicate question of women’s underwear? This is all coming soon on my website!

Dzisiaj chcę zacząć od materiału na temat modnych trendów na sezon jesień/zima 2020. Blogerka, którą wybrałam, mówi dość szybko, ale bardzo wyraźnie, a główne punkty są napisane na ekranie i następnie zilustrowane wieloma przykładami, co sprawia, że materiał jest łatwiej zrozumieć. Żeby sprawdzić wasze rozumienie ze słuchu, dodałam kilka pytań z odpowiedziami, które możecie sprawdzić po zapisaniu swoich.

Today I want to start with a listening about fashion trends for the autumn/winter seasons of 2020. The blogger that I chose speaks quite fast, but very clearly and the key takeaways are written on the screen and then illustrated with a lot of examples, which makes it easier to understand. In order to check your comprehension skills I have added some questions with answers which you can check after noting down your own.

Zanim zaczniemy, myślę, że możemy powtórzyć raz jeszcze nazwy podstawowych rodzajów ubrań – na wypadek, gdybyście ich jeszcze nie znali!

Before we start I think we can have a look at the names of the main items of clothing – in case you haven’t checked them yet!

 • spodnie – trousers, pans
 • spódnica – a skirt
 • sukienka – a dress
 • koszula – a shirt
 • bluzka – a blouse
 • kamizelka – a vest
 • żakiet – a women’s jacket
 • marynarka – a men’s jacket
 • garnitur – a suit
 • sweter – a sweater
 • golf – a turlteneck sweater
 • T-shirt – a T-shirt

 

A teraz, bez dalszych wstępów, posłuchajmy, co Karolina ma do powiedzenia na temat trendów sezonu! Powodzenia!

And now, with no more introductions, let’s here what Karolina has to say about the trends for the season! Good luck!

 

https://youtu.be/bZwBqF5ZMTQ

 

 1. O czym będzie fashion-talk?
  odpowiedź
  O trendach na jesień/zimę 2020 roku. O tym, co będziemy nosić, w co warto się zaopatrzyć i co będzie na maksa modnego w obecnym sezonie.
 2. W jakiej postaci będą modne szerokie rękawy?
  odpowiedź
  Nie tylko w postaci oversize’owych koszul z bufiastymi rękawami, ale również w postaci oversize’owych marynarek.
 3. O czym należy pamiętać, nosząc szerokie ramiona?
  odpowiedź
  O tym, żeby zachować balans: jeżeli z góry mamy oversiz’ową marynarkę, to z dołu trzeba założyć coś, co będzie bardziej podkreślało sylwetkę.
 4. Co zrobić, żeby szerokie spodnie nie poszerzały sylwetki?
  odpowiedź
  Ubrać je odpowiednio do obcasów, wtedy wydłużają nogi.
 5. W jakiem sezonie już się pojawiały marszczenia?
  odpowiedź
  W sezonie wiosna/lato.
 6. Jaka biżuteria będzie królowała w tym sezonie?
  odpowiedź
  W stylu vintage. Coś, co będzie się rzucało w oko, przede wszystkim złoto, coś co będzie bardzo, ale to bardzo charakterystyczne.
 7. Jaką tendencję mają geometryczne buty?
  odpowiedź
  Do wyszczuplania nóg przez to, że wydają się delikatnie dłuższe.
 8. 8. Jaki komplet Karolina proponuje skompletować kamizelkę?
  odpowiedź
  Wystarczy, że założycie zwykłą grubą swetrową kamizelkę do sukienkowej koszuli, do tego dodacie wysokie kozaki i będziecie wyglądać perfekcyjnie!
 9. W co zaopatrzyła się w tym sezonie Karolina?
  odpowiedź
  W trzy przepiękne flanelowe koszule – grube, ciepłe, z elementem kraty.
 10. W jakich odcieniach eco skóra była przedstawiona na fashion weeku?
  odpowiedź
  W odcieniach zieleni, turkusu, czerwieni.