Od dawna jest znana teoria o tym, że czytanie kryminałów jest dobrym sposobem na naukę języka obcego. Kryminały wciągają nas w żywą akcję, chcemy się jak najszybciej dowiedzieć, co było dalej, więc szybko czytamy. A tym sposobem matryce językowe i nowe słownictwo zostają wchłonięte przez mózg. Dziś chcę się z wami podzielic rekomendacją dwóch dobrych kryminałów, które moim zdaniem idealnie się do tego zadania nadają.
Mówię o książkach brytyjskiej pisarki B.A.Paris: «Za zamkniętymi drzwiami» i «Na skraju załamania«. Muszę szczerze przyznać, że w mojej własnej ocenie nie są to najlepsze historie detektywistyczne, jakie czytałam. Być może jestem bardzo staroświecka, ale wolę Agathę Christie. Czemu więc polecam wam te dwie książki? Z kilku względów.
- Po pierwsze to, że wolę Christie nie oznacza, że książki B.A.Paris są autmatycznie złe, czy słabe. Moim zdaniem mają po prostu ciut prostszą fabułę. Ale to właśnie prowadzi nas do kolejnego punktu.
- Po drugie, co jest rzadkie w jakichkolwiek powieściach, obie nazwane przeze mnie książki są napisane w czasie teraźniejszym, co daje niesamowitą możliwość utrwalenia właśnie tego czasu. Czas przeszły można przećwiczyć na dowolnej innej lekturze.
- Po trzecie, obie te książki napisane są w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Razem z konstrukcją w czasie teraźniejszy jest to unikalna mozliwość przeczytania i powtórzenia setek, tysięcy form tej narracji: ja robię, ja idę, ja chcę, ja mogę, ja widzę itp.
- Po czwarte, kryminały te są napisane w bardzo prosty sposób, język jest lekki w odbiorze i bardzo szybko się czyta, nie powinno więc być uczucia mozolnego trudu brnięcia przez każdą stronę.
Aby wam zaprezentować te wszystkie walory, przygotowałam dla was trzy fragmenty «Na skraju załamania», z których oczywiście zrobiłam ćwiczenia. Moje poprzednie ćwiczenia na podstawie książki o zachowaniach zwierząt cieszą się wśród was sporą popularnością, mam więc nadzieję, że z tymi będzie tak samo!
Jeśli w nawiasie nie jest podana osoba, to musicie przeanalizować zdanie, żeby zrozumieć, kto jest podmiotem i w jakiej formie wpisać czasownik. Powodzenia!