Wesoły youtube blog po polsku

Moi studenci często pytają mnie, jakie wesołe blogi można obejrzeć na polskim youtubie. Dzisiaj odpowiem wszystkim na to pytanie!

„Matura to bzdura” to blog, w którym prowadzący sprawdza wiedzę przypadkowych przechodniów w zakresie programu szkolnego. Samo słowo „matura” oznacza egzaminy końcowe w liceum i technikum. Zdanie matury uprawnia młodych ludzi do pójścia na uniwersytet. A dlaczego „bzdura”? Bo, jak się okazuje, nawet ludzie ze zdaną maturą mają absolutnie elementarne braki w wielu dziedzinach.

Dzisiaj wybrałam dla Was wydanie poświęcone błędom językowym – cóż jeszcze mogłam wybrać! :-) Pod wideo znajdziecie kilka moich komentarzy, dotyczących najciekawszych i najdziwniejszych błędów.

  1. Nawet Polacy często mylą końcówki osobowe czasowników! :-) Ponieważ pierwsza osoba liczby pojedynczej zawsze ma końcówkę -ę lub -m, czemuś w czasowniku „umieć” Polacy często mówią „umię”, zamiast „umiem”. Jedyna poprawna forma: „umiem” .
  2. Z niewidaomych powodów często można usłyszeć, jak Polacy mówią „wziąść”, chociaż nie jest to poprawna forma. Poprawnie mówimy: „wziąć”.
  3. „Bynajmniej” i „przynajmniej” – ciekawa para słów. Jak słusznie zauważył jeden z respondentów, „bynajmniej” to słowo dla negacji. Na przykład: „Bynajmniej nie chciałam cię obrazić!” Z kolei „przynajmniej” jest wyrażeniem jakiejś minimalnej wartości: „Będziemy mieli przynajmniej pięć dni dla siebie”, „Przynajmniej możemy spokojnie spędzić wieczór”.
  4. Jak dobrze wiecie z moich lekcji, osobiśnie nie uważam, że znajomość wszystkich przypadków po kolei jest tak konieczna. Dlatego nie sądzę, że akurat to pytanie wskazuje na brak filologicznej wiedzy Polaków. Moim zdaniem o wiele ważniejsza jest znajomość pytań konkretnych przypadków, a nie to, czy biernik jest przed celownikiem, czy po nim.
  5. „Tylko i wyłącznie” to częsta tautologia w języku polskim, czyli powtarzanie synonimicznych słów. Często tak robimy, kiedy chcemy podkreślić swoją myśl, niemniej jednak nie jest to poprawne.
  6. „W każdym bądź razie” – rzeczywiście, bardzo częsty błąd Polaków. Słowo „bądź” nie ma tam żadnego sensu. Poprawna forma: „w każdym razie”.
  7. Słowo „przyjaciele” to jedno z najbardziej nieregularnych w języku polskim, dlatego nawet Polacy często popełniają w nim błędy. Aby wam było łatwiej je zapamiętać, oto przypomnienie jego odmiany:
  8. Sformułowanie „tam pisze” doprowadza wielu filologów do drgawek, bo trudno o coś bardziej nielogicznego i niepoprawnego! Czasownik „pisze” to aktywna forma trzeciej osoby liczby pojedynczej, do której potrzebny jest podmiot, na przykład: „Tam mój wujek pisze artykuły”. A to, co Polacy mają na myśli, mówiąc „Tam pisze, że sklep jest zamknięty” należy sformułować następująco: „Tam JEST NAPISANE, że sklep jest zamknięty”.
  9. Forma „poszłem” jest często używana niepoprawnie przez analogię z rodzajem żeńskim „ja poszłam”. Problem polega na tym, że forma pierwszej osoby liczby pojedynczej powstaje od formy trzeciej osoby liczby pojedynczej rodzaju męskiego, poprzez dodanie końcówki -em. Jeśli więc „on poszedł”, to ja „poszedłem”, a nie „poszłem”. I nie, sugestia jednego z respondentów, który stwierdził, że „poszłem” znaczy, że „poszedłem bliżej” nie ma żadnej filologicznej podstawy! :-)
  10. Wreszcie bardzo ciekawa para przymiotników „sławny” i „osławiony”. Trudno o lepsze wytłumaczenie, niż to, które zaproponował prowadzący: „sławny” to pozytywne określenie, a „osławiony” – negatywne. Od siebie dodam, że pierwszego przymiotnika używamy raczej w odniesieniu do osób (na przykład: sławny naukowiec, sławna piosenkarka), natomiast w odniesieniu do rzeczowników nieżywotnych używamy w tym sensie słowa „słynny”: słynne miasto, słynny most, słynna książka. Z kolei negatywnego przymiotnika „osławniony” używamy zarówno do żywotnych, jak i nieżywotnych rzeczowników.

Jeśli spodobał się wam ten filmik i chcecie obejrzeć więcej, tu są linki do kompilacji najśmieszniejszych odpowiedzi poszczególnych lat:

https://www.youtube.com/watch?v=Q7OIHXOddlc

https://www.youtube.com/watch?v=QPMXLVeePCk

https://www.youtube.com/watch?v=M7eHUuCsAos